Фазите на едно лечение
1 Първичен ортодонтски преглед
Консултация, снемане на анамнестични данни, изследване на общия и локален (екстра- и интраорален) статус на пациента.
Назначаване на необходимите рентгенографски изследвания (най-често: ортопантомография, профилна телерентгенография; налагат се понякога и допълнителни рентгенови изследвания като: СВСТ, рентгенография по Симпсон, интра-орална рентгенография по Дик, рентгенография на лява ръка и китка за определяне на костния растеж и пиковете му)
2 Снемане на отпечатъци
Снемане на отпечатъци от горна и долна челюст и оклузалните им съотношения от устата на пациента .Направа на екстра и интраорални фото снимки.
3 Назначаване на консултативни прегледи
При необходимост назначаване на консултативни прегледи на пациента при други специалисти: орални или лицево-челюстни хирурзи, дентални терапевти и пародонтолози, протетици, логопеди, специалисти УНГ и други.
4 Изработване на диагностика и план на лечение
5 Запознаване и приемане от пациента
Запознаване и приемане от пациента на ортодонтския план за лечение, а така също и апаратите за неговото изпълнение.
6 Провеждане на активното ортодонтско лечение
Провеждане на активното ортодонтско лечение. Пациентът е длъжен да непропуска контролните си прегледи и спазва уговореното време за тяхното изпълнение. При липса на заинтересованост към лечебния процес от страна на пациента, то лечението се дискредитира и проваля.
7 Края на ортодонтското лечение
Края на ортодонтското лечение завършва със сваляне на активно действащите апарати и изработване на ретенционни апарати (снемаеми и/или фиксирани), направа на ортопантомография и телерентгенография и отново на диагностични модели и фото снимки.
8 Ретенционен период
Ако се счупят или загубят ретенционните апарати, това не е повод за прекратяване на лечението, а е ноебходимо своевременно да се посети ортодонта и да се изработят нови апарати.
Всички фази от този дълъг процес имат своята важност и се отразяват на успеха на лечението.
В резултат на диагностиката се изработва ортодонтски план на лечение, който изисква ползаването на конкретни апарати и средства за постигането му. На пациентът се разяснява тежестта на проблемите и възможните пътища за постигането на добър резултат, както плюсовете и минусите при различните решения. Пациентът е този, който избира типа и средствата за своето лечение, но водещата роля е на ортодонта.
Най-трудни за решаване са гранични случаи, при които има приблизително по равно доводи за лечение свързано с екстракция на зъби по ортодонтски показания и безекстракционно лечение. Често, който и от двата метода да се избере той има своите компромиси.
Успехът на активното ортодонтско лечение зависи от сериозността на пациента и избора на добър и подготвен лечител. Обикновено ортодонтското лечение продължава около 18-24 месеца, но в случайте свързани с пробив на зъби то може да е по-дълго взависимост от скоростта на техния пробив.